Besedické skály

Mezi nejpěknější místa v Českém rájí patří Besedické skály. Oblast tří skalních měst se rozkládá na jižním a západním úbočí vrcholu Sokol, 300 metrů vysoko nad údolím Jizery.

Na jihovýchodním okraji vrcholové plošiny leží Besedické skalní město se skupinou skalních věží dosahujících velikosti 10 metrů. Z vyhlídky Vysoká skála je částečný výhled na Klokočské skály a směrem na Trosky.

Jižní okraj vyplňuje skalní město Kalich s častými výklenky a zřícenými bloky. V jednom z nich je upravena skalní modlitebna s vyobrazenými verši a kalichy. Připomíná místo, kde se ukrývali čeští bratří po porážce na Bílé hoře.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Besedických skal.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Největší skalní město Chléviště se rozkládá na západním úbočí Sokola a vyznačuje se okrajovýmí skalními věžemí vysokými přes 20 metrů. Z upravených skalních vyhlídek je krásný pohled do údolí Jizery na Vranovský hřeben a Ještěd v pozadí. Z Husníkovy vyhlídky lze také dohlédnout směrem na jihozápad až k Bezdězu. Vnitřní část Chléviště se vyznačuje četnými slujemi, puklinovými jeskyněmi, soutěskami a průchody ze zřícených skalních bloků.

Vrchol Sokola na severu plošiny je tvořen vyvřelým čedičem a suťovým polem s malou skalkou, z které je pěkný výhled na protější Suché skály. V blízkosti vrcholu stojí dvě osamocené pískovcové skály, jedna s reliéfem M. Tyrše.

Příjezd

Ze silnice Turnov - Železný Brod odbočit v Malé Skále směrem na Koberovy a poté na Besedice. Parkoviště se nachází přímo v obci

Přístup

Z parkoviště po červené značce k rozcestí turistických cest, odtud vychází okružní žlutá značka dlouhá 5 km.

Besedické skály

Besedické skály - Suché skály

Besedické skály - Husníkova vyhlídka

Besedické skály