Broumovské stěny

Broumovské stěny - hřiby

Přibližně 12 km dlouhý hřeben Broumovských stěn se táhne jv. směrem a rozděluje oblasti mezi Policí nad Metují a Broumovem. Skalnaté temeno Stěn je místy jen několik metrů široké a směrem Do Broumovské kotliny spadá příkrými skalními stěnami, kdežto do Polické pánve se Stěny svažují mírněji a jsou rozbrázděny hlubokými údolími vytvářejíci malá skalní města. Od roku 1956 je celá oblast chráněna jako Národní přírodní rezervace o rozloze 638 ha v rámci CHKO Broumovsko.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Broumovských stěn.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Celý hřbet Broumovských stěn je zalesněný a na mnoha místech rozčleněný do působivých skalních partií. Na sz. okraji se na Honském Špičáku zachovaly Laudonovy valy, pozůstatky z rakousko-pruské války. Ve střední části je na okrajovém skalním bloku vystavěna podle projektu K.I.Dientzenhofera kaple Panny Marie na půdorysu pěticípé hvězdy. Z ochozu u kaple je výhled na Broumovskou kotlinu a Javoří hory. Nedaleko kaple je dřevěná chata Hvězda s restaurací, postavená v alpské stylu roku 1855. Ve stejném roce upravená skalní vyhlídka Supí koš nabízí kruhový výhled i na vzdálené Krkonoše. Vyhlídka Skalní divadlo s výhledem do Kovářovy rokle na množství skalních věží poskytuje ukázku členitosti skal směrem na Policko.

Jižní část Broumovských stěn je rozdělena do několika plošin s četnými vrcholy a vyhlídkovými místy. Turisticky zpřístupněné jsou vyhlídky na vrcholu Koruna (769 m), na nejvyšším vrcholu Božanovském Špičáku (773 m) nebo Junácká vyhlídka s rozhledem na polské stolové hory a při dobré viditelnosti i na Králický Sněžník. Pěkné ukázky selektivního zvětrávání ve formě skalních hřibů najdeme nad obcí Slavný (Slavenské hřiby) a Božanovském Špičáku (Zkamenělý zvěřinec) s pojmenovanými skalními útvary.

Příjezd

Ze silnice č.303 v Polici nad Metují po místní silnici přes Suchý Důl nahoru do Slavného (GPS 50°32'17.292"N, 16°17'23.873"E) nebo přes Hlavňov na Hvězdu (GPS 50°33'54.151"N, 16°16'1.042"E).

Přístup

Na skalní hřiby a vyhlídky v jižní části Broumovských stěn je nejjednodušší cesta z parkoviště ve Slavném. Pro návštěvu Hvězdy, Kovářovy rokle a Supího koše je optimální vyjít z parkoviště pod Hvězdou. Při nástupu tras směrem od Broumova např. po Křížové cestě je nutno počítat se značným převýšením.

Broumovské stěny - houba pod Korunou

Broumovské stěny - jaro pod Korunou

Broumovské stěny - Slavenský hřib v noci

Broumovské stěny - Junácká vyhlídka