Děčínský Sněžník (723 m)

Děčínský Sněžník

Nejvyšší stolová hora Labských pískovců se nachází asi 7 km západně od Děčína. Typická vrcholová plošina se mírně svažuje severním směrem a je po celém obvodu lemována skalními stěnami a srázy, pod kterými se v březovém porostu skrývají pseudokrasové jeskyně a lomy po těžbě fluoritu.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Děčínského Sněžníku.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Historie

Na jižním okraji byla roku 1864 v alžbětinském stylu vystavěna 33m vysoká věž, jejíž stavbu financoval majitel děčínského panství kníže František Thun. K věži, původně sloužící ku geometrickým měřením rakousko-sasko-pruské triangulace, byl zanedlouho přistavěn i výletní hostinec a věž začala být využívána i jako rozhledna pro turisty.

Z vyhlídkové plošiny věže se zubatým cimbuřím je kruhový výhled k severu na stolové hory Saského Švýcarska, na východ do Českého Švýcarska a Lužických hor, k jihu na čedičové kupy Českého Středohoří a na Krušné hory na východě.

Příjezd

Z Děčína po silnici č. 13 do Jílového a zde směrem na Sněžník pořád nahoru, nebo z odbočky silnice 528 v Tisé na Sněžník až ke křižovatce silnic u Hřebenové boudy, kde se nachází velké parkoviště (GPS 50°47'30.873"N, 14°5'13.631"E).

Přístup

Od Hřebenové boudy vede necelé 2 km cesta k rozhledně po červené turistické značce. Na cestu zpět se vyplatí od rozhledny vydat po asfaltové silničce, která vede těsně kolem severního okraje Děčínského Sněžníku a míjí Drážďanskou vyhlídku s dalekým výhledem do Saského Švýcarska. Klíč od rozhledny se za poplatek půjčuje v bufetu pod rozhlednou, který je otevřen celoročně. V případě nepříznivého počasí je rozhledna uzavřena.

Děčínský Sněžník - rozhledna

Děčínský Sněžník - skály na cestě

Děčínský Sněžník v zimě

Děčínský Sněžník - výhled z rozhledny