Jetřichovické skály

Oblast skalních vrcholků severně od obce Jetřichovice patří k oblíbeným výletním cílům a přesto netrpí vysokou návštěvností jako Pravčická brána.

Nejznámější vyhlídka Mariina skála nabízí široký rozhled do okolí ve výšce 428 m n. m. na celé České Švýcarsko s Růžovským vrchem v popředí. Na severu lze dohlédnout až do Saského Švýcarska a na východě vykukují vrcholky Lužických hor. Altán na vrcholové skále byl postaven v roce 2006, poté co původní stavbu, stejně jako les pod skálou, zničil požár.

Na jih od Mariiny skály se na okrajovém suku masivu nacházel ve středověku skalní hrádek Falkenštejn. Vrchol s několika skalními světničkami je obtížně přístupný rozsedlinou mezi skalními bloky.

Na značené stezce severně od Mariiny skály příroda vyhloubila obrovský skalní převis Balzerovo ležení známý také jako Tetřevna. Na tomto místě se kdysi scházeli lovci zde již vyhynulého Tetřeva hlušce.

Další oblíbená vyhlídka Vilemínina stěna (439 m n. m.) byla pojmenována po Vilemíně, manželce knížete Rudolfa Kinského. Také na tomto místě stával kdysi altán. Výhledy jsou zejména směrem na Jetřichovice k jihu a západu.

Zajímavou vyhlídkou s altánem je Rudolfův kámen (Ostroh). Izolovaný skalní masiv je puklinami rozdělen na 3 samostatné celky a dosahuje výšky až 40 metrů. Západní okraj zdobí velké inkrustace, odolné pískovcové útvary s vyšším obsahem železa.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Jetřichovických skal.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Stranou od Jetřichovic, 800 metrů severně od Vysoké Lípy stával skalní hrádek Šaunštejn. Rozeklaná vrcholová plošina je spojena několika můstky a naskýtá se z ní výhled na Vysokou Lípu a dominantní Růžovský vrch. Nejviditelnější pozůstatek hrádku je vyhloubená džbánovitá prostora sloužící původně jako cisterna nebo hladomorna.

Nedaleko Šaunštejna se klene Malá Pravčická brána s otvorem o velikosti 3,3 x 2,3 metrů. Této menší sestře Pravčické brány hrozilo v minulosti zřícení, proto byla v roce 1994 podezděna.

Příjezd

Od Děčína po silnici č. 62 přes Hřensko, nebo ze silnice č. 13 z České Kamenice do Jetřichovic. Parkování je možné na různých místech v obci.

Přístup

Z Jetřichovic vede přes vyhlídky červená turistická značka, kterou lze absolvovat jako okruh s návratem po zelené značce. Na Šaunštejn vede nejkratší cesta z dolní části Vysoké Lípy.

Jetřichovické skály - Rudolfův kámen

Jetřichovické skály - Mariina skála

Jetřichovické skály - Náprstníky

Jetřichovické skály - Šaunštejn