Kaňon Labe

Poté co řeka Labe proplyne vulkanickým Českým středohořím, vstupuje u Děčína do kaňonovitého údolí v pískovcích, které je až po hranici s Německem dlouhé 15 km. Labe je v těchto místech široké až 100 metrů a odvádí skoro všechnu vodu z Čech v místě s nejnižší nadmořskou výškou v České republice 117 m.n.m. u Hřenska. Výška kaňonu u Děčína je až 300 metrů a postupně se snižuje. V horních partiích je kaňon po celé délce lemován hradbou skalních stěn vysokých až 80m.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Kaňonu Labe.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Většina vyhlídek do kaňonu se nachází na pravobřežní straně, zatímco oblíbená vyhlídka na Pastýřské stěně ve výšce 288m je přístupná z levého břehu a poskytuje výhled na Děčín a na místo, kde Labe vstupuje do kaňonu. Z vyhlídky na Stoličné hoře lze ještě přehlédnout celý Děčín a Děčínský Sněžník, zatímco Růžová vyhlídka na Růžovém hřebeni (432m) je již v objetí skal a dole hučícího Labe. Nejvíce upravená vyhlídka Belvedér sloužila kdysi také k pořádání koncertů a odtud je to již jen kousek do Hřenska.

Příjezd

Výchozí příjezdové místo je Děčín. Odtud se dá vyjet směrem na Zoo na Pastýřskou stěnu, nebo na severu Děčína dojet k nemocnici a vyjít na Stoličnou horu. Na vyhlídku Belvedér je možno dojet přes Bynovec do Labské Stráně.

Přístup

Z Děčína vede od nemocnice červená turistická značka po pravém břehu a spojuje nejpěknější vyhlídky. V první části vede stezka po okraji kaňonu, poté spíše lesem, ale nakonec přichází na vyhlídku Belvedér. V sezóně jezdí dopoledne výletní loď z Děčína do Hřenska a odtud lze absolvovat výše zmíněnou trasu v opačném směru. Ze začátku je ovšem nutno počítat s velkým převýšením.

Kaňon Labe

Kaňon Labe

Kaňon Labe

Kaňon Labe