Kokořínsko

Zvlněná krajina CHKO Kokořínsko se rozkládá mezi městy Mělník a Česká Lípa. Pískovcové sedimenty jsou na mnoha místech proraženy kupami vulkanitů vytvářejících kopce s oblými vrcholky. Působením vody se vytvořila kaňonovitá údolí, zde zvaná doly, s okrajovými skalními stěnami, jeskyněmi a věžemi.

Na hraně Kokořínského dolu se utvořily Kokořínské pokličky, malé skalní věže s tvrdými deskami železivců na vrcholcích, které chrání užší spodní části z měkčích materiálů. Nedaleko vznikly zvětráváním další zajímavé skalní útvary Obří hlava a žába.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Kokořínska.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

V severní části se tyčí Vlhošť (614 m), nejvyšší hora CHKO Kokořínsko. Mohutná znělcová kupa má na jihozápadním úbočí, ve třech úrovních pod sebou, zachované pískovcové terasy z nichž spodní dvě pokračují až na Malý Vlhošť (440 m).

Zajímavý hřbítek zvaný Husa jižně od Vlhoště je na povrchu selektivním zvětráváním utvářen do mnoha roztodivných tvarů. Nejvýraznější skalka tvořená proželeznělým pískovcem připomína husu se skloněným krkem.

Příjezd

Celou oblastí prochází silnice č. 9 mezi Mělníkem a Českou Lípou. Do Kokořínského dolu vede z Mělníka místní silnice odbočkou ze silnice č. 273. Pod Vlhošť vede odbočkou ze silnice č. 15 v Zahrádkách nebo u Blíževedel místní silnice do vsi Hvězda. V zatáčce pod vsí je malé přírodní parkoviště.

Přístup

Z parkoviště v Kokořínském dole stoupá modrá značka k Pokličkám a kolem dalších skalních útvarů lze absolvovat malý okruh. Na Vlhošť a Husu vedou značky od rozcestníku ve Vlhošťském dole.

Kokořínsko - Čertovy hlavy

Kokořínsko - Kamenná růže

Kokořínsko - Ronov

Kokořínsko - Husa