Maloskalsko

Přímo nad letoviskem Malá Skála vyrůstá od hladiny Jizery pískovcový Vranovský hřeben, který se táhne směrem na západ až po skalní hrad Frýdštejn. Dominantou hřebenu nad Jizerou je zřícenina gotického hradu Vranov.

Hrad Vranov byl založen až v 15. století v době husitských válek. Místnosti hradu byly vystavěny částečně tesané a zčásti dřevěné, ale již kolem roku 1500 opuštěny. Na počátku 19. století přeměnil zříceninu František Zachariáš Römisch v romantický Pantheon na paměť známých osobností. V objektu hradu a okolí rozmístil romantické pomníky a sochy, oslavující spisovatele, básníky, české panovníky a vojevůdce. V bývalém hradním paláci vznikla Síň hrdinů s instalovanými sochami tří císařů. Na hradním nádvoří vystavěl kapli v novogotickém stylu, která však sloužila jako lovecký zámeček. Hradiště je dnes propojeno můstky a schodišti, po kterých je možno vystoupat až k vrcholovému kříži 130 metrů na hladinou Jizery.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Maloskalska.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Další přístupnou vyhlídkou mimo Pantheon je tzv. Zahrádka s výhledem na Jizeru a Suché skály na protějším břehu.

Příjezd

Z Turnova po silnici E65 směrem na Železný Brod do Malé Skály, kde je přímo u silnice velké parkoviště (GPS 50°38'36.145"N, 15°11'40.896"E).

Přístup

Od můstku pro pěší přes Jizeru vede červená turistická značka nahoru kolem Vranova - Pantheonu až na Frýdštejn.

Maloskalsko - Vranov, Síň tří císařů

Maloskalsko - Vranovský hřeben

Maloskalsko - Frýdštejn

Maloskalsko - Vranov, vrcholový kříž