Prachovské skály

Necelých 10 km severozápadně od Jičína, na území CHKO Český ráj, leží jedno z nejnavštěvovanějších skalních měst u nás o výměře 262,2 ha.

Silně rozčleněná plošina vznikla z usazenin pískovců, slínovců a opuk v druhohorách. Křídovými horninami pronikly v neogénu drobná vulkanická tělěsa a přispěly tím k rozrušení celistvosti plošiny, která se začala působením vody a větru rozpadat na jednotlivé skalní bloky, věže a sloupy. Skalní útvary Prachovských skal dosahují výšky až 40 metrů.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Prachovských skal.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Historie

Prachovské skály byly osídleny lidmi již v mladší době kamenné. Ve skalách lidé nacházeli přirozené útočiště před nepřáteli a ochranu před nebezpečím. Na počátku 6. století vytvořili Slované systém opevnění vybudováním systému dodnes patrných valů. V prostoru Prachovský skal došlo také 29.6.1866 k prusko-rakouské bitvě, kterou připomíná několik pomníčků. Skály jsou v majetku rodiny Schliků, která podporovala zpřístupňování Prachovských skal od konce 19. století.

Příjezd

Ze silnice č. 16 Jičín - Mladá Boleslav odbočit přes Holín do Prachova. Parkoviště v Prachově (GPS 50°27'52.503"N, 15°18'26.518"E) nebo menší u Turistické chaty (GPS 50°28'6.711"N, 15°17'5.979"E).

Přístup

V celých Prachovských skalách je velmi hustá síť značených stezek. Malý okruh po žluté značce vede od Turistické chaty přes vyhlídky Míru a Českého ráje zpět přes Císařskou chodbu a trvá asi 1 hodinu. Náročnější okruh po zelené značce vede přes více vyhlídek a do vzdálenějších koutů skal v délce 3,5 km.

Podrobnější informace na samostatné stránce Prachovských skal.

Prachovské skály, Český ráj - horolezci na Prachovské jehle

Prachovské skály, Český ráj

Prachovské skály, Český ráj - Točenice

Prachovské skály, Český ráj - Prachovská jehla