Ralsko

Pro území bývalého vojenského prostoru Ralsko je typická plochá písečná krajina s výskytem stolových hor, svědeckých vrchů a vulkanických kuželovitých kopců, často s pozůstatky hradních zřícenin.

Na jihu oblasti se rozkládají Hradčanské stěny s předsunutou skalní věží Tvarožník. Ze severního okraje stěn je krásný výhled přes celé Ralsko od Lužických hor na západě po Ješted a Bezděz na východě. Úpatí skal je často poseto skalními dutinami a výklenky. Nejzajímavější je skalní útvar Psí kostely s několika skalními okny.

Pod vrcholem Ralsko se tyčí Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, která nabízí výhled směrem na jih k Mimoni. Na sever od vrcholu v Novinách pod Ralskem protéká řeka Ploučnice úzkou skalní soutěskou Průrva Ploučnice s uměle proraženým tunelem, vysokým 4 metry.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Ralska.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

V okolí Hamru na Jezeře se tyčí několik menších stolových hor se zříceninami hradů Děvín a Stohánek. Celá oblast je protkána asfaltovými silničkami se zákazem vjezdu vhodnými pro cykloturistiku.

Příjezd

Z Mimoně je možno dojet na jih do Hradčan (GPS 50°37'10.225"N, 14°41'53.006"E) a na sever do Novin pod Ralskem (GPS 50°41'17.723"N, 14°45'39.328"E) a do Hamru na Jezeře (GPS 50°42'3.712"N, 14°50'17.392"E).

Přístup

Z Hradčan vede naučná stezka a zelená značka přes Hradčanskou vyhlídku k Psím kostelům. V Novinách pod Ralskem lze navštívit Průrvu Ploučnice a také se vydat po červené značce až na vrchol Ralsko. Z Hamru na Jezeře prochází zelená značka přes Stohánek a poté červená přes zříceninu Děvín zpět do Hamru.

Ralsko

Ralsko - Tvarožník

Ralsko - skalní brána

Ralsko - Průrva Ploučnice