Saské Švýcarsko

Nejsevernější část pískovcové pánve pokračuje na Děčínsku přirozeně přes státní hranici do oblasti zvané Saské Švýcarsko. Na rozdíl od Českého Švýcarska jsou pro saskou část typické stolové hory rostoucí z plošiny, která je rozbrázděna údolími a propojena s českou stranou kaňonem Labe.

Nejkrásnější stolovou horou je Lilienstein obtékaný ze tří stran Labem. Naproti na levém břehu se tyčí Königstein, upravená pevnost, původně hrad vystavěný českými králi. Směrem do Čech vystupují z roviny další stolové hory jako Pfaffenstein a Zschirnsteine zakončené Děčínským Sněžníkem.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky ze Saského Švýcarska.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Na pravobřežní straně je nejnavštěvovanějším útvarem skalní skupina Bastei, vystupující 194 metrů nad hladinu Labe. Okrajová plošina je spojena se skalním hradem Neurathen kamenným mostem dlouhým 76 metrů.

Nedaleko státní hranice je skalní hřeben zakončen impozantními stěnami a věžemi Schrammsteine. Z exponované vyhlídky je vynikající rozhled na celé Saské Švýcarsko.

Obdobou naší Pravčické brány je Kuhstall, skála se skalní bránou ukrývající se v lesích nad údolím Křinice. Délkou 24 metrů se jedná spíše o velký skalní tunel. Na skále nad branou se rozkládají zbytky hradu Wildenstein.

Příjezd

Nejsnadnější přístup do oblasti je po silnici č. 62 z Děčína.

Přístup

V celé oblasti vede mnoho značených cest s někdy až příliš velkým množstvím směrovek.

Saské Švýcarsko - Barbarine

Saské Švýcarsko - Schrammsteine

Saské Švýcarsko - výhled z Lilienstein

Saské Švýcarsko