Soutěsky Kamenice u Hřenska

Jedna z hlavních atrakcí Českého Švýcarska začíná v severní části obce Srbská Kamenice a končí v Hřensku, kde se říčka Kamenice vlévá do Labe. Ve směru od Hřenska proti proudu Kamenice se nachází dvě nejnavštěvovanější soutěsky Tichá a Divoká s plavbou na lodičkách, na které navazují soutěska Ve Strži a Srbskokamenická.

Tichá (dříve Dolní, Edmundova a Ďurišova) soutěska vede z Hřenska až po Mezní můstek asi 4 km pod svislými stěnami skal, vysokými 50 - 100 metrů. V místě, kde je sevření skal nejužší jsou již více než jedno století výletníci přepravováni na lodičkách po vodní trase dlouhé necelý 1 km. Stezka dále pokračuje vylámanou skálou nad vodou a několika tunely, které byly vytvořeny italskými dělníky během zimy 1889 - 1890. Od Mezního můstku, který překlenuje soutěsku, je možno vystoupit do obce Mezná.

Navazující Divoká soutěska je dlouhá 2 km a končí u soutoku s potůčkem vytékajícím z boční rokle, kterou lze vyjít na Mezní Louku. Plavba v této soutěsce je dlouhá 450 metrů a celá soutěska byla zpřístupněna 8 let po začátku provozu v Tiché soutěsce roku 1898.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky ze Soutěsek.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Neprůchodným úsekem soutěsky Ve Strži přitéká voda od Dolského Mlýna, o kterém je první zmínka z roku 1515. Po několik století byl využíván ke svému účelu, až byl po 2. světové válce opuštěn a proměnil se v ruinu. Úsilím dobrovolníků se stav mlýna zlepšuje, ale tato práce je v posledních letech znepříjemňována častými povodněmi. Díky své poloze je mlýn často využíván pro filmové pohádky, točila se zde oblíbená Pyšná princezna a v poslední době Ztracený princ a Peklo s princeznou.

Srbskokamenická (Horní, Ferdinandova) soutěska byla zpřístupněna jako první plavbou na člunech již v roce 1881, ale vzhledem k silnému protiproudu při tažení loděk zpět byl provoz kolem roku 1940 zastaven. Soutěska je v některých částech otevřenější, v jiných ale mimo vodu neprůchodná. U soutoku Kamenice s Chřibskou Kamenicí oblast soutěsek končí.

Příjezd

Po silnici č. 62 z Děčína do Hřenska. Parkoviště se nachází v Hřensku kousek od vstupu do soutěsek.

Přístup

Z Hřenska vede žlutá značka k prvnímu přístavišti v Tiché soutěsce. Po plavbě lze u Mezního můstku vystoupit po zelené do Mezné a přes Mezní louku obejít okruh s návštěvou Pravčické brány zpět do Hřenska. Po absolvování druhé plavby v Divoké soutěsce lze opět vystoupit na Mezní louku. K Dolskému Mlýnu sestupuje modrá stezka z Vysoké Lípy, nebo údolím Jetřichovické Bělé vede žlutá značka z Jetřichovic.

Soutěsky Kamenice u Hřenska

Soutěsky Kamenice u Hřenska

Soutěsky Kamenice u Hřenska

Soutěsky Kamenice u Hřenska