Szczeliniec Wielki (Hejšovina)

Stolová hora o délce 600 metrů a šířce 300 metrů dosahuje v nevyšším bodě 919 m n.m. Ze všech stran je ohraničena několik desítek metrů vysokými skalními stěnami, pouze ze západu navazuje malým sedlem na turisticky nepřístupný Szczeliniec Mały.

V rozpukaných kvadrových pískovcích plošiny se vytvořily ve třech stupních skály zajímavých tvarů s vlastními názvy (Velbloud, Slepice, Indická svatyně). V hlubokých průrvách (Pekélko) se drží sníh dlouho do konce jara. Na prohlídkové trase je několik vyhlídkových bodů.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky ze Szczelince.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

Historie

Prvním průvodcem po skalním labyrintu byl hostinský z Karłowa Franz Pabel, který také vybudoval cestu a pojmenoval skály. Koncem 18. století se stal Szczeliniec velkou turistickou atrakcí a mezi návštěvníky byli i Johann Wolfgang Goethe. V roce 1846 byla na vrcholu postavena turistická chata.

Příjezd

Z Náchoda po silnici E67 na Kudowa-Zdroj, zde odbočit na Karłow. Velké parkoviště v Karłowě (GPS 50°28'32.375"N, 16°20'22.304"E).

Přístup

V zimě a na začátku jara je skalní labyrint špatně přístupný z důvodu velkého zalednění. V turistické sezóně se platí vstupné. Na vrchol vede stezka s 665 schody po jednosměrném okruhu.

Szczeliniec Wielki - Małpolud

Szczeliniec Wielki - Velbloud

Szczeliniec Wielki - skály na vrcholové plošině

Szczeliniec Mały a Wielki