Žitavské hory

Přirozené pokračování našich Lužických hor se mimo vulkanických kup a malebných údolí na rozdíl od české části vyznačuje větší četností pískovcových vrcholů a zajímavých útvarů.

Městečku Oybin dominuje mohutná pískovcová hora se zříceninou kláštera a stejnojmenného hradu. V přilehlém údolí se vyskytuje červeně zbarvený pískovec zvětraný do hřibovitých tvarů, nejhezčí útvar Kelchsteine má podobu číše. Z vrcholových skal nad údolím se otevírají výhledy zpět na Oybin, ze skalní věže Scharfenstein také na Ještěd a Jizerské hory. Na druhé straně hřebenu se vypíná vrch Töpfer se zajímavými skalními útvary a vyhlídkou na Žitavskou pánev.

Spustit virtuální prohlídku

Ukázka virtuální prohlídky. Použijte myš k ovládání pohybu obrázku.
Podívejte se také na další virtuální prohlídky z Žitavských hor.

This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.

V okolí Jonsdorfu se vypíná 537 metrů vysoká skalní skupina Nonnenfelsen (Jeptišky) s výhledem na Žitavskou pánev a horu Luž. Na druhé straně údolí je několik hlubokých pískovcových lomů a přírodná památka Malé a Velké Varhany, přetavený pískovec do podoby šestibokých sloupků typických spíše pro utuhlé čedičové proudy.

Příjezd

Ze silnice č. 13 mezi Novým Borem a Libercem odbočit u Jablonného v Podještědí směrem na Petrovice. Přes malý hraniční přechod se dá dojet na parkoviště u Oybinu (GPS 50°49'54.461"N, 14°44'28.395"E) nebo až do Jonsdorfu na velké parkoviště v zatáčce (GPS 50°50'59.839"N, 14°41'25.132"E).

Přístup

Z Oybinu vychází několik značených cest, vedoucích po okolních vrcholcích. Dobré východiště je také velké parkoviště u skalního útvaru Kelchsteine. Z Jonsdorfu vede na Nonnenfelsen zelené kolečko a na lomy a skalní útvary naproti naučná stezka.

Žitavské hory - Töpfer

Žitavské hory - Orgel

Žitavské hory - Scharfenstein

Žitavské hory - Slepice