Výchozím bodem je rozcestník Teplice nad Metují u náměstí, pod železničním viaduktem (informace viz TRASA 3). Od rozcestníku se vydáme po červené turistické značce, okolo Informačního centra, ve směru Vernéřovická studánka. Po cca 300 m od výchozího místa odbočíme vpravo.
Projíždíme místní částí Horní Teplice, kde se napojujeme na panelovou cestu a stoupáme. Po cca 1,5 km se z panelové cesty odpojujeme a polní cestou přijíždíme k rozcestníku U Nového dvoru. Od rozcestníku pokračujeme do kopce k březovému hájku, stále po červené.
Z vrcholku kopce sjíždíme úvozem na lesní cestu, po které se dostáváme k Vernéřovické studánce s bývalou kapličkou z r. 1878, bývalému poutnímu místu. Od rozcestníku Vernéřovická studánka pokračujeme po žluté značce směrem na Bukovou horu. Písčitá, místy mírně kamenitá cesta nás vede cca 1,5 km lesem až na rozcestí u seníku, kde odbočíme vlevo a prudce stoupáme na Bukovou horu (693 m n. m.).
Přijíždíme k rozcestníku Buková hora. Vlevo u cesty stojí informační tabule s popisem událostí, ke kterým zde došlo na konci II. světové války, během odsunu sudetských Němců. Na okraji lesa stojí pískovcový památník obětem této události – Kříž smíření.
Od rozcestníku Buková hora pokračujeme po žluté turistické značce do Zdoňova. Cesta vede převážně lesem a kopíruje červeně značenou cyklotrasu. Po 3,5 km jízdy odbočíme vpravo, na žlutou turistickou značku a sjíždíme k chatové osadě ve Zdoňově (možnost občerstvení), u hraničního přechodu do Polska.
V obci Zdoňov stojí za pozornost původně gotický kostel Nejsvětější Trojice ze 14. st., který byl později přestavěn do renesanční podoby. U kostela je umístěna tabule, kde se o něm dočteme více informací. Sjedeme na silnici k rozcestníku a odbočíme doleva.
Sledujeme žlutou turistickou značku, po které projedeme téměř celý Zdoňov. Po necelých 4 km, u zrekonstruované zelené roubené chalupy, uhýbáme doprava, na cestu mezi louky. Cesta vede přes pastviny a u mohutné lípy zahýbá směrem vlevo. Strmým stoupáním se dostáváme až pod přírodní rezervaci Křížový vrch, k rozcestníku Pod Křížovým vrchem.
Zde můžeme odbočit a pěšky(!) vystoupat podél křížové cesty až na vrchol Křížového vrchu, ze kterého jsou krásné výhledy na Adršpašské skály, Vraní hory a za dobré viditelnosti i Krkonoše (nutno vrátit se stejnou cestou zpět). Křížovou cestu tvoří litinové reliéfy ze 17. st., vsazené do skal.
Od rozcestníku Pod Křížovým vrchem sjíždíme k rozlehlému parkovišti u vstupu do Adršpašských skal (možnost občerstvení), k rozcestníku Adršpach. Zde máme možnost vydat se na prohlídku skal. Placený prohlídkový okruh skalním městem vychází od hotelu Lesní zátiší a měří cca 3,5 km.
Adršpašské skalní město je tvořeno převážně soustavou izolovaných skalních věží a pilířů. Adršpašsko-teplické skály jsou největším celistvým skalním městem v ČR a jsou i evropsky proslulým pojmem. Od rozcestníku Adršpach pokračujeme po červené značce do Teplic nad Metují. Další varianta: do Teplic n. M. po trase 7.