28. června 1945 bylo v Teplicích nad Metují určeno 58 osob německé národnosti k odsunu. Práce schopní byli posláni na nucené práce, osoby „práce neschopné“ (staří lidé a matky s dětmi) byly odvedeni přes Bukovou horu do Polska. Odtud je ovšem polští pohraničníci vrátili zpět do Teplic, kde již byl jejich majetek rozdělen mezi nové majitele a navrátilci se stali nepohodlnými. Proto byli tito lidé umístěni do místního vězení a v noci z 30. června na 1. červenec 1945 znovu odvedeni stejnou cestou na Bukovou horu, kde byli někteří zastřeleni, jiní ubiti. Oběti byly pohřbeny do připravených hromadných hrobů. Vyšetřování zločinu začalo v červenci 1947. Oběti vraždy byly exhumovány a pohřbeny na hřbitově ve Vysoké Srbské. Po únoru 1948 bylo ale vyšetřování zločinu přerušeno a viníci nebyli nikdy obviněni ani potrestáni.
Vztyčení Kříže smíření
Dne 15. září 2002 byl na místě tragédie vztyčen Kříž smíření, který symbolizuje smíření mezi českými a německými občany. Kříž je věnován nejen třiadvaceti zavražděným, ale všem obětem národnostní nenávisti na Broumovsku. Od Kříže vede lesem pěšina, podél níž bylo umístěno 23 neopracovaných kamenů, symbolizujících každou jednu oběť. Na konci pěšiny se otvírá nádherný výhled do krajiny, kde jsou umístěny dva pískovcové obelisky se stěrbinou ve tvaru lidského těla.
I přes pohnutou historii je Buková hora se svými dalekými výhledy jedním z nejhezčích míst Broumovska.
Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.