Javoří hory jsou oázou pro milovníky nádherných a klidných míst. Tato součást Broumovské vrchoviny se zvedá jako hradba o dobrých 400 metrů nad okolní krajinu. Turistickým magnetem hraničních Javořích hor je rozhledna na nejvyšším vrcholu Broumovska Ruprechtickém Špičáku (881 m n.m.). Prozkoumejte toto zatím málo objevené, ale nemálo krásné pohoří sopečného původu.
+ rozhledna na Ruprechtickém Špičáku – nejvyšší hoře Broumovska
+ příroda, klid, krásné výhledy
+ vhodné pro zdatnější turisty
+ restaurace a ubytování přímo na hřebeni Javořích hor v Janovičkách
Výrazně členitý pás ostře řezaných Javořích hor silně kontrastuje s poklidně zvlněnou proláklinou Broumovské kotliny, které tvoří od severovýchodu přírodní ochranný val. Jejich špičaté zalesněné vrcholy a hřebeny nezapřou svůj sopečný původ. Dlouhá tichá údolí a hluboké žlaby skrývají mnohé přírodní zajímavosti ve formě skalisek nejrůznějších tvarů i barev. Úbočí Javořích hor je protkáno množstvím lesních cest, a po mnohých z nich vedou značené turistické a cyklistické trasy s úchvatnými výhledy na Broumovskou kotlinu a hradbu Broumovských stěn. Neméně uchvacující je i značená hřebenová cesta přes nejvyšší vrchol Javořích hor – Ruprechtický Špičák, dosahující výšky 880 m n. m. Ten se vypíná necelých 10 km severozápadně od Broumova a na jeho vrcholu pár desítek metrů od polské hranice můžete ještě vystoupit na 30 m vysokou kovovou rozhlednu. Nádherné výhledy na celé panorama Broumovska, okolní vrcholy Javořích hor, polský masiv Sovích hor, Krkonoše i Orlické hory rozhodně stojí za náročnější turistický výstup. Na vrchol se nejlépe dostanete z obce Ruprechtice.
Na úpatí Javořích hor u obce Rožmitál můžete také navštívit unikátní Naučnou stezku Lom Rožmitál u Broumova. Přírodovědně zaměřené návštěvníky jistě zaujmou i další geologické zajímavosti jako například Kamenec, Vysoká skála nebo expozice pod širým nebem Geopark Vnitrosudetská pánev ve Vižňově, vybudovaná přímo vedle jednoho z barokních kostelů Broumovské skupiny.